O nás

Naše DNA

Autentickosť

V priemysle je snaha všetko precediť. My sa snažíme byť úprimní a autentickí. V našich omáčkach nájdete dužinu a sem tam aj kôstku. A naším zákazníkom sa to páči. Napriek všeobecnému trendu veľmi štipľavých a octových omáčok, my sme sa vydali cestou mexickej gourmet salsy – čili omáčka na báze paradajok. Snažíme sa o celistvý gurmánsky zážitok a o harmóniu chutí – jedla, ktoré je sprevádzané príjemným pálením čili korenia, pohladené sladkými paradajkami a ovocím.

Lokálnosť

S našimi čili rastlinkami doslova žijeme. Naše rastlinky pestujeme osobne, v záhrade vo Veľkom Mederi a sme s nimi od výsevu až po zber. Pre naše sadenice sme vytvorili špeciálne podmienky pre optimálny rast aj výživu. Ručný zber je samozrejmosťou. Pre nás je dôležité, aby všetko, čo do omáčok pridávame, bolo dopestované u nás na Slovensku. A tak v našej záhrade nájdete nielen paradajky a čili papričky, ale aj kaktusy či hurmikaki. Snáď ani nemusíme dodávať, že naša záhrada je náš domov, naše útočisko. Áno, je to náš najlepší terapeut!

Bez konzervantov

Čili omáčky robíme v prvom rade pre seba a pre našu rodinu. Preto je samozrejmé, že nepoužívame žiadne umelé konzervanty, dochucovadlá ani farbivá. Omáčky varíme až 48 hodín. Tak dosiahnu harmonickú chuť a zachovajú si svoju vzácnu štipľavosť

Život na farme

Máme Oscara

Tento rok sme začali štýlovo a zúčastnili sme sa gala večere International Taste Awards kde navyše náš olej bol použitý michelinovým šéfom Carlo Zanottim. Pred sezónu sme si povedali že tento rok budeme venovať pestovateľským experimentom. Úpenlivo si strážime kvalitu odrôd a preto zmenšujeme hustotu sadeníc na m2.
Vypukla korona, veľa remeselných trhov sa zrušilo, ale mi popredujeme – nadviazali sme viacero pestovateľských spoluprác. Zvláštne získaný čas berieme ako príležitosť. Inovujeme stánok, grafiku, logo a spúšťame túto webstránku. Naša omáčka Intro získala vo Veľkej Británii potravinársky oscar, ocenenie Great Taste. Jeden úspech prichádza za druhým, naša jahodová omáčka dobila najštiplavejsiu Európsku krajinu a doniesla zlato súťaži z Maďarska.

Viac ako 3000

Počet sadeníc dosiahlo číslo 3000. Získavame jedno ocenenie za druhým – naše pikantné produkty obstáli aj na gourmet súťažiach. Naše portfólio sa rozrastá. Spájame sa s inými výrobcami a na trh uvádzame spoločný produkt – čili čokoládu, čili pivo, čili olej.

1000 rastliniek

Posmelení svetových víťazstvom pracujeme usilovne ďalej. Tomi sa oficiálne pridáva k chili ako agronóm. Pestovanie rastie, prelomili sme magické číslo 1000 rastliniek. Navštevujeme rôzne farmárske trhy a festivaly na Slovensku a v Maďarsku. Naša mexická gourmet salsa dobýja jazyky labužníkov aj v Nemecku, Veľkej Británii a Japonsku.

Prelomový rok

Tento rok je prelomový. V decembri omáčka Mr.T získava titul majster sveta na medzinárodnej súťaži The World Hot Sauce Awards. Porotcovia sú nadšení estragónovou chuťou a prívetivou vôňou omáčky. Zoznámil som sa maďarským výrobcom s Katkou z Nyúli Tüzes Chili a táto známosť sa rozráslta nielen do kamarátsva ale aj do spolupráce (o tom neskôr).

150 sadeníc

Tento rok už šlo „do tuhého“. Moja čili farma sa rozrástla na 150 sadeníc z 20 rôznych druhov papričiek. Niektoré z nich sú také pálivé, že sa nedajú konzumovať bez riedenia. Vysádzam preto aj exotické druhy paradajok. Úroda je štedrá, rodina ju nevládze skonzumovať. V septembri oficiálne sa stávam prvovýrobcom čili omáčok. Na mikulášskom Chilli Festivale v Solymári pri Budapešti zažívame prvý kontakt s konkurenciou, porovnávame si produkty a nadviazujeme si kamarátsva. Zisťujem, že omáčky v štýle mexickej gourmet salsy búrajú vtedajší trend extra silných a octových omáčok a majú veľký úspech.

10 sadeníc

Na jar som zasadil svojich prvých 10 sadeníc. Sú to Cayenne, Habanero, Scotch Bonnet, Trinidad Morgua Scorpion a Carolina Reaper. Pri žatve som skonštatoval, že to množstvo je sama v sebe obrovská a tak som začal z nich robiť omáčky. Estragón, zeler-petržlen, whisky, afrodiziaka, mata – zakladné receptúri niektorých (a úspešných) omáčoch sa zrodili presne 10. októbra.

Príbeh začína

Bolo leto 2014. Kolega mi s úsmevom na tvári podáva darček, 2 čili papričky. “Ale opatrne!” vysvetľuje, “Sú pálivé.”, dodáva a jeho šibalský úsmev mi začína byť podozrivý. Papričky som dal bokom, kým im nájdem miesto. O chvíľu som si mimovoľne pretrel oči... Bola to láska na prvú bolesť. Čili papričky patrili do odrody Trinidad Moruga Scorpion a môj prvý kontakt s nimi sa stal pre mňa osudovým.

Prejsť na začiatok